3. augusts vēsturē: Kolumbs dodas ceļojumā, kurā atklās Ameriku

Visdrīzāk ikviens, kas gājis skolā, zina vismaz vienu ar ģeogrāfiju saistītu faktu - Ameriku atklāja Kolumbs. Jā, tieši Kolumbs ir viens no atpazīstamākajiem pasaules ceļotājiem un atklājējiem, jo viņa vadītā ekspedīcija bija pirmā, kas sasniedza Amerikas kontinentu. Un Amerikas atklājējs vēsturiskajā ceļā devās 1492.gada 3. augustā, bet Amerikas kontinentu Kolumbs sasniedza 1492.gada 12.oktobrī. 

Kristofors Kolumbs bija jūrasbraucējs, kas, lai arī, visdrīzāk, bija itālis, kuģoja zem spāņu karoga, kad atklāja Ameriku. Kolumbs, visticamāk, dzimis Itālijas pilsētā Dženovā, tomēr ir vēl aptuveni desmit dažādas Itālijas pilsētas, kas sev cenšas piedēvēt godu būt par Kolumba dzimto vietu. Savu ceļojumu uzsākot, viņš uzskatīja, ka Zeme ir salīdzinoši neliela un dodoties uz rietumiem, viņš varētu sasniegt Tālos Austrumus. Kolumbs gan nebija pirmais eiropietis, kurš sasniedza Ameriku, jo jau 11. gadsimtā vikingi bija devušies uz Ziemeļameriku no Grenlandes un tur nodibinājuši īslaicīgu koloniju. Tomēr Jaunās pasaules jeb Amerikas atklāšana mūsu civilizācijas laikmetā neapšaubāmi pieder pie visievērojamākajiem notikumiem pasaules vēsturē, un 1492. gadu nereti pat uzskata par jauno laiku sākumu. Amerikas atklājējs uzsāka savu jūras braucienu uz nemirstību „ar maksimumu ticības un minimumu tehnikas” un izdarīja atklājumus, kuru īsto nozīmīgumu viņa laikā neviens pilnīgi pat neapzinājās. 

Lai arī Kolumbs bija itālis, viņa dzīves ceļi viņu vadāja visapkārt pasaulei līdz viņš "nobāzējās" Portugālē, Lisabonā, kur apprecējās. Šeit arī viņš pētīja pasauli un ieguva vēlmi doties atklāt jaunu ceļu uz Austrumiem - caur Atlantijas okeānu. Tomēr tolaik notiekošo karu, kā arī idejas absurduma dēļ Portugāļu vara atteicās dot resursus Kolumbam, kas viņu pēc gadiem noveda pie Spānijas varas, kas piekrita finansēt pusi no šā ceļojuma - otru pusi Kolumbs sameklēja no kuģu īpašniekiem.

Ceļā Kolumbs devās 1492. gadā 3. augustā (divus mēnešus un 9 dienas pirms nonākšanas galamērķī) ar flagmaņkuģi "Santa Maria" un 120 vīriem. Viņu pavadīja divas karavelas — "Pinta" un "Ninja", kuru ceļojumu finansēja brāļi Pinsoni. Pēc ilgākas apstāšanās Kanāriju salās kuģi 6. septembrī devās uz rietumiem un 33 dienas ļāvās labvēlīgam vējam, kas tos dzina uz priekšu. Protams, ceļojums bija lielā mērā uz labu laimi, jo mērierīces tolaik bija tādas, kādas tās bija. Lai pārlieku nebiedētu savu komandu, Kolumbs nobrauktās jūras jūdzes pierakstīja mazākos apmēros. Tas gan neliedza kuģa komandai arvien uzstājīgāk paust vēlmi griezties apkārt, tomēr 7. oktobrī jūrnieki novēroja sauszemes putnus, kas liecināja, ka tuvojas zeme. Un tieši 12. oktobrī pulksten divos no rīta no Pintas priekšgala atskanēja jūrnieka Rodrigo de Triana kliedziens: „Tierra! Tierra!” (Zeme! Zeme!). 

Atklāto salu Kolumbs nosauca par Sansalvadoru (Bahamu arhipelāgā). Viņš izkāpa krastā un Spānijas kroņa vārdā svinīgi „ieņēma šo zemi” un kā admirālis un vicekaralis pieņēma no saviem ļaudīm paklausības zvērestu. Līdz gada beigām viņš atklāja arī Kubas piekrasti un Espanjolu. 25. decembrī "Santa Maria" avarēja, un Kolumbs pēc ciešanu pilna brauciena ar karavelu "Ninja" 1493. gada martā atgriezās Spānijā, pa ceļam pieturot Lisabonā.

Kolumbs bija nesatricināmi pārliecināts, ka atradis nepazīstamas salas Čipangas (Japānas) tuvumā un ka tālāk izlūkošana ātri atklās Āzijas kontinentu, līdz ar to arī Indiju. Tāpēc viņš nosauca šo apgabalu par Rietumindiju un tās iedzīvotājus par to los indios — indiāņiem. Viņa pārspīlētais attēlojums un pārliecība, ka Garšvielu salas (Moluku salas) un Indija jau drīz būs sasniedzamas, panāca spēcīgas flotes — 17 kuģu ar 1500 vīriem — nosūtīšanu viņa vadībā. Otrajā ekspedīcijā (1494—1496) admirālis atklāja vairākas Mazās Antiļu salas, Puertoriko un Jamaiku, tomēr nekādā ziņā ne zeltu, pēc kā arī ekspedīcija tika veikta, tālab ļoti cieta viņa prestižs.

Pēdējo divu Kolumba jūrasbraucienu sagatavošanu un norisi pavadīja lielas finansiālas un organizatoriskas grūtības. Savā trešdaļā ekspedīcijā (1498—1500) admirālis atklāja Trinidadas salu un pirmo reizi sasniedza arī Dienvidamerikas cietzemi. Bet kā jauno teritoriju gubernators viņš neattaisnoja cerības, jo aizvien vairāk virsroku sāka gūt viņa alkas pēc zelta, varas un slavas, slimīga uzpūtība un aizdomīgums. Kolonisti Haiti salā sacēlās, un kroņa pilnvarotais aizsūtīja Kolumbu važās uz Spāniju. Viņam gan izdevās atkal iemantot karaļa labvēlību, taču viņš neatguva titulus un agrāk piešķirtās tiesības. Ceturtās ekspedīcijas laikā (1502—1504) viņš pētīja Centrālamerikas piekrastes joslu, bet neatrada ne zeltu, ne ceļu uz Āziju. Pēdējos mūža gadus Kolumbs pavadīja cieņas un bagātības apņemts, tomēr smagi slims un sarūgtināts par apsolīto mantojamo mantu un titulu zaudējumu. Kolumba neatlaidība un navigācijas prasme padarīja viņu par neapstrīdamu Jaunās pasaules atklājēju, taču pārspīlētā ticība paša misijai un lieluma mānija viņam vienlaikus neļāva saprast šo atklājumu patieso ģeogrāfisko nozīmi.

Kolumba ceļojumu rezultātā Vecā pasaule (Eiropa) uzsāka Jaunās pasaules (Ziemeļamerikas un Dienvidamerikas) kolonizāciju. Sākās arī dažādu sugu apmaiņa - piemēram, uz Eiropu tika atvesti kartupeļi un tomāti.

-----------------------------------------------------------------------

Ziemeļpolu sasniedz pirmā zemūdene pasaulē

1958.gada 3.augustā Amerikas Savienoto Valstu jūras spēku atomzemūdene "USS Nautilus" jeb vienkārši "Nautilus" izdarīja to, ko vēl neviens cits ūdens transportlīdzeklis nebija mēģinājis – sasniedza Ziemeļpolu zem ūdens. "Nautilus" arī ievērojams ar to, ka tā bija pirmā atomzemūdene jeb zemūdene, kas darbojās ar atomreaktoru un tika izgatavota tikai četrus gadus pirms sava brauciena uz Ziemeļpolu.

Tāpat – šai zemūdenei nosaukums dots tāds pats kā pasaulē populārā rakstnieka Žila Verna stāstā par kapteiņa Nēmo ceļojumu zem jūras – "20 000 ljē pa jūras dzelmi" (kilometros – ap 110 000 kilometru).

Pirms "Nautilus", esošās zemūdenes, kuru parādīšanās Otrā pasaules kara laikā, radīja neatsveramu pārsvaru tām valstīm, kuru arsenālā bija šie kuģi, saskārās ar būtisku problēmu – tās varēja kuģot tikai noteiktu laiku, līdz tām beidzās gaiss un degviela. Un uzpildīt šīs ierīces bija ārkārtīgi neērti – jo tam būtu nepieciešams kuģis (vai tuvumā esoša bāze), bet degvielas uzpildes kuģis, kas brauktu virs šādas zemūdenes…. zustu visa zemūdenes jēga. To īpaši izjuta ASV, kuras jūras flotei bija jāšķērso okeāns, lai nonāktu līdz aktīvai karadarbībai. Tieši tas ir iemesls, kāpēc ASV tik lielu uzmanību pievērsa tieši atomzemūdenes izveidei.

Šajā laikā (ap 1950-60 gadiem) arī bija novērojama bruņošanās sacensība starp abām pasaules lielvarām - ASV un PSRS. Abas valstis ieguldīja neaptveramus resursus militārajā zinātnē un rūpniecībā, cenšoties pārspēt otru. Un tieši viens no ievērojamākajiem sasniegumiem, kuram ar sajūsmu, piesardzību un pat bailēm 1955. gadā sekoja līdzi pasaule, bija pirmās atomzemūdenes "USS Nautilus" došanās tās pirmajā misijā.

Tā paša – 1955.gadā " Nautilus" uzstādīja divus jaunus rekordus - nepaceļoties virs ūdens, nopeldēja 2100 kilometrus no Jaunlondonas, ASV, līdz Sanhuanai, Puertoriko, kā arī 2223 kilometrus pieveica mazāk nekā 90 stundās. Pāris gadu vēlāk, "Nautilus" bija pieveicis arī leģendām apvītos 20 000 ljē zem ūdens, ko iepriekš, vismaz stāsta formā, bija pieveikusi arī "Nautilus" vārda māsa – par ko rakstīts Verna grāmatā.

Taču pats atpazīstmākais "Nautilus" sasniegums norisinājās vēl gadu vēlāk – kā atbilde PSRS veiktajai zemes mākslīgā pavadoņa palaišanai. ASV prezidents Dvaits Eizenhauers pavēlēja ASV Jūras spēkiem īstenot pirmo zemūdenes braucienu uz Ziemeļpolu. Mērķis bija vienkāršs - pierādīt, ka, kamēr PSRS ir pārāka gaisā, ASV nemanīta spēj nogādāt atomieročus jebkurā pasaules malā.

Pirmais mēģinājums sasniegt ledus klāto Ziemeļpolu bija neveiksmīgs – tas tika apturēts dreifējošā ledus dēļ. "Nautilus" atgriezās bāzē Pērlharborā, taču pāris mēnešus vēlāk devās atkal ceļā – un jau pēc mēneša, 3. augustā atomzemūdene kļuva par pirmo ūdens transportlīdzekli, kas sasniedzis ģeogrāfisko Ziemeļpolu. Pēcāk tā turpināja ceļu un pēc aptuveni 1600 kilometru pieveikšanas zem ledus, atkal pacēlās pie Grenlandes krastiem.

Leģendārā atomzemūdene dalību militārajos manevros beidza 1980. gadā un kļuva par daļu no zemūdeņu vēstures muzeja. Šobrīd ikviens var izstaigāt "USS Nautilus" milzīgās telpas, kurās realitātes sajūtas uzburšanai izvietotas vaska lelles ASV jūrnieku formās.

---------------------------------------------------------------------------------------

3. augusts vēsturē: Padomju Savienībā no cietuma atbrīvo Matiasu Rustu

Katra no 365 gada dienām vai 366 gada dienām, tad, kad iekrīt garais gads, ir ar kaut ko svarīga. Reizēm tā svarīga ar to, ka tiek dibināta kāda valsts, bet reizēm ar to, ka kādā citā valstī ir sācies karš. Taču 3. augusts no citām dienām atšķiras ar to, ka pirms 28 gadiem Padomju Savienībā no cietuma atbrīvo vācu amatierpilotu Matiasu Rustu.

Kaut gan sākumā varētu šķist, ka šis notikums nav visai svarīgs, uzzinot vairāk par šo pilotu, ir skaidrs, ka svarīgāks un interesantāks iemesls, kāpēc šo dienu atcerēties, noteikti ir viņa apcietinājuma cēlonis. Matiass Rusts, vācu amatierpilots, 1987. gada 28. maijā veica nosēšanos Maskavā, Sarkanajā laukuma, nevienu par to iepriekš nebrīdinot.

Rusts sava lidojuma laikā bija tikai 19 gadus jauns puisis un savu lidojumu uz PSRS galvaspilsētu sāka gaužām viegli.  Viņš 1987. gada 28. maija rītā iesēdās īrētā lidmašīnā Cessna 172B, lidostas dispečeriem kā ceļojuma galamērķi norādīja Stokholmu, bet pēc tam, nedaudz novirzoties uz austrumiem, sasniedza Maskavu un piezemējās uz tilta netālu no Sarkanā laukuma. 

Kaut gan pirms pāris gadiem vairākās intervijās viņš stāsta, ka ielaušanās PSRS gaisa telpā bija kā politisks solis un vēlme veidot tiltu starp Austrumiem un Rietumiem, PSRS valdība par šo lidojumu tajā brīdī tik augstās domās nebija. Pāris dienas pēc šī incidenta PSRS toreizējais līderis Mihails Gorbačovs atlaida gan aizsardzības ministru Sergeju Sokolovu, gan pretgaisa aizsardzības ministru Aleksandru Koldunovu. Un Gorbačova rīcību tomēr var arī  saprast, jo, ja padomju radarus spēja apiet vācu amatierpilots, tad kāpēc gan šie radari varētu būt traucēklis naidīgo valstu bumbvedējiem?

Savukārt pret pašu Matiasu Rustu tika uzsākts kriminālprocess, kurā viņam tika pārmesta vairāku likumpantu pārkāpšana, kas galu galā viņu noveda pie četru gadu uzturēšanās darba nometnē. Taču tā kā VDK nespēja garantēt Rusta drošību, viņš tika nosūtīts uz cietumu. Kā arī pavisam drīz PSRS Augstākās tiesas prezidenta pienākumu izpildītājs Andrejs Gromiko parakstīja dokumentu par Rusta atbrīvošanu un 1988. gada 3. augustā viņš atgriezās Vācijā.

KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu

SADAļU ATBALSTA:

 
Kur Tu šogad pavadīsi savu atvaļinājumu?

Latgale

Vidzeme

Zemgale

Kurzeme

Nekur - palikšu mājās!

Ceļojumu un atpūtas piedāvājumi:
Izpletņlēcēju Sporta Klubs “D.I.S.K.” TAKA
Lēciens–atrakcija ar apaļo izpletni, lēcieni tandēm sistēmā, pasažieru vizināšana ar AN -2 un JAK 18t lidmašīnu, izpletņlēcēju | Skatīt vairāk
Latvija
Vaboles muižas parks TAKA
Vaboles parks ir veidots kā ainavu jeb angļu stila grāfu Plāteru-Zībergu pusmuižas parks (19. gs.). Parka platība – 8,5 ha, no tiem 0,21 ha aizņem | Skatīt vairāk
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 06.06.2020 - 11.06.2020 Tūrisma piedāvājums Daugavpilī TAKA
Daugavpils ir pievilcīgs un daudzveidīgs tūrisma galamērķis, kas savus viesus sagaida un iepriecina ar plašu tūrisma piedāvājumu klāstu. | Skatīt vairāk
Starptautiskais florbola turnīrs Valmieras Tūrisma informācijas centrs
No 19. līdz 23. augustam Valmierā, Vidzemes Olimpiskajā centrā un Kocēnu sporta namā norisināsies starptautiskais florbola turnīrs “Latvian Open | Skatīt vairāk

Par mums / about us | Ētikas kodekss | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2020 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2020 1st-studio.com

 
Total Timed::0.10394406sec.