6 lieliski padomi, kas noderēs ikvienam velobraucējam

Velosipēds ir lielisks sabiedrotais, kas var atvieglot nokļūšanu darbā, kā arī pavērt jaunas aktīvās atpūtas un ceļošanas iespējas, dodoties izbraukumos savā nodabā, kopā ar ģimeni vai draugu pulkā.

Lai laiks, kas pavadīts ceļā ar velosipēdu, sniegtu prieku un gandarījumu, "Seesam"  nelaimes gadījumu apdrošināšanas produktu vadītājs Arnolds Linītis atgādina, ka ir jāņem vērā virkne noteikumu, kas attiecas uz ikvienu satiksmes dalībnieku. Tāpat jārespektē noteiktas drošības prasības, kas attiecas tieši uz velobraucējiem.

1. Velosipēdam ir jābūt tehniskā kārtībā.

Ik reizi pirms došanās ceļā vajadzētu pārliecināties par bremžu darbību un par braukšanai atbilstošu gaisa spiedienu riepās.

2. Esi redzams un drošībā!

Braucot tumsā vai citos nepietiekamas redzamības apstākļos, velosipēdam jāieslēdz lukturi – priekšā jādeg baltas gaismas lukturim, bet aizmugurē – sarkanam. Noteikumi paredz, ka velosipēdam jābūt aprīkotam arī ar atstarotājiem.

Spilgtas drēbes ir katra velobraucēja draugs. Un, jo spilgtāk, jo labāk. Ņemot vērā, ka jaunās sezonas modē aktualizējušies arī neona toņi – fuksiju rozā, citrondzeltenais un papagaiļu zaļais –, modīga tērpa izvēle braukšanai ar velosipēdu var kļūt ne tikai priecīgāka un krāsaināka, bet arī drošāka.

Spilgti ģērbies un jau pa labu gabalu pamanāms velobraucējs ir gan gājēju, gan autobraucēju draugs. Laikus pamanot strauji tuvojošos velobraucēju, gājējam uz ietves nenāksies piedzīvot pēkšņu izbīli. Savukārt autovadītāji laikus varēs sagatavoties pieklājīgam apbraukšanas manevram. Atcerieties, ka neviena autovadītāja sapnis nav uz ceļa notriekts velobraucējs.

3. Min ar kājām, domā ar galvu!

Velobraucēju sabiedrībā ir dažādi un reizēm pat diametrāli pretēji viedokļi par to, cik lietderīga ir aizsargķivere. Diskusijas par šo tēmu diez vai nonāks pie viena kopsaucēja. Tāpēc galavārds šajā viedokļu apmaiņā pieder Ceļu satiksmes noteikumiem. Tie nosaka, ka bērniem līdz 12 gadu vecumam, pārvietojoties ar velosipēdu, aizsargķivere jālieto obligāti. Brauciena laikā ķiverei jābūt aizsprādzētai. Aizdares siksna atbilstoši jānoregulē, lai ķiveri varētu cieši nostiprināt un kritiena brīdī tā nevarētu noslīdēt no galvas.

Pirmais uzdevums ir atrast piemērotu un atbilstoša izmēra ķiveri. Turklāt jāzina, kā ķiveri pareizi uzvilkt un noregulēt – tai uz galvas jāatrodas taisni, aizsargājot gan pieri, gan pakausi.

Biežākās kļūdas, kuras var novērot ikdienā, ir neatbilstoša izmēra ķiveres lietošana (par mazu), ķiveres aizbīdīšana pakausī vai neaizsprādzēšana.

 Pieaugušie var izvēlēties, vilkt vai nevilkt veloķiveri, tomēr eksperti iesaka ķiveri lietot ikvienam braucējam. Ja ir doma piedalīties arī kādās riteņbraukšanas sacensībās – kaut vai amatiera iesācēja statusā –, nez vai atradīsies kāds organizators, kas braucējam bez ķiveres galvā ļaus šķērsot starta līniju.

4. Ievēro satiksmes noteikumus!

Ceļu satiksmē var piedalīties braucēji, kuriem ir mehāniskā transporta līdzekļa vadītāja apliecība.

Velosipēda vadītāja apliecību var iegūt no 10 gadu vecuma, testa veidā nokārtojot vienkāršotu datorizētu ceļu satiksmes noteikumu un satiksmes drošības eksāmenu, 10 minūšu laikā pareizi atbildot uz vismaz 8 jautājumiem no 10.

Gatavojoties eksāmenam, labi var noderēt vietnē www.berniem.csdd.lv publicētā informācija. Pirms doties kārtot eksāmenu, interneta vietnē csnt2.csdd.lv var patrenēties tikt galā ar šo testu.

Individuāli nokārtot eksāmenus un iegūt velosipēda vadītāju apliecību var jebkurā CSDD nodaļā. Eksāmena kārtošana ir bez maksas. Arī velosipēda vadītāja apliecību CSDD izsniedz bez maksas.

5. Pa ielu vai pa ietvi?

Noteikumi paredz, ka vietās, kur nav izveidota īpaša veloinfrastruktūra, velosipēdistiem jābrauc pa ielu vienā rindā un iespējami tuvāk brauktuves labajai malai. Pa ietvi ar velosipēdu drīkst braukt bērni līdz 12 gadu vecumam un viņus pavadošās personas. Taču arī jebkurš cits velobraucējs, ja uz ceļa nejūtas droši, piemēram, intensīvā satiksmē vai sliktos laika apstākļos, drīkst braukt pa ietvi. Tikai jāpatur prātā, ka ietve ir gājēju teritorija, un gājējs uz ietves ir karalis. Tas nozīmē, ka velobraucējiem jārespektē kājāmgājēji un viņu drošība.

6. Ielas šķērsošana ar velosipēdu.

Velobraucēji ielu var šķērsot tam atļautās vietās, nenokāpjot no velosipēda, piemēram, pa gājēju pārejām. Pirms šķērsot brauktuvi, velosipēdistam laikus jāsamazina braukšanas ātrums līdz gājēju pārvietošanās ātrumam. Ja nepieciešams, velosipēds jāaptur. Pats galvenais vienmēr ir pārliecināties par drošību.

Īpaša piebilde velobraucējiem, kas pārvietojas pa Rīgu.

Nonākot bēdīgi slavenajā Krišjāņa Barona ielā, daudzi velobraucēji apmulst. Uz brauktuves ir horizontālais marķējums, kas it kā varētu būt vēstījums velobraucējiem. Taču tas neatbilst Ceļu satiksmes noteikumiem un ir velobraucējiem maldinošs. Tāpēc ikvienam jāatceras, ka Krišjāņa Barona ielā Rīgā NAV velojoslas! Līdz ar to velobraucējiem te nav nekādu priekšrocību.

KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu

SADAļU ATBALSTA:

 
Ceļojumu un atpūtas piedāvājumi:
6 populārākie brīvdienu galamērķi šogad airBaltic
Dodies neaizmirstamos piedzīvojumos un baudi Balkānu pasakainos skatus, vēsturiskās vietas un neskarto dabu. | Skatīt vairāk
Latvija 79 EUR
Lieldienas Rīgas Motormuzejā Motormuzejs
Aicinām apmeklēt Rīgas Motormuzeju Lieldienu brīvdienās! 29. martā būs iespēja piedalīties Lieldienu aktivitātēs - olu meklēšanā muzeja | Skatīt vairāk
Skolēnu pavasara ceļvedis Jelgavas reģionālais tūrisma centrs
Noderīgs materiāls skolēniem un ģimenēn plānojot pavasara atpūtu Jelgavas pusē. | Skatīt vairāk
Medus nokrāsās Bauskas novadā Bauskas TIC
Iepazīsti medu un atklāj tā daudzveidīgās īpašības radošajās meistarklasēs! | Skatīt vairāk

Par mums / about us | Ētikas kodekss | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2024 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2024 1st-studio.com

 
Total Timed::0.552037sec.