TŪRISMA BIZNESS | Bizness

Jaunie reindžeri kopā ar apkārtnes jauniešiem dabas liegumā «Lubāna mitrājs» izveido klānu dabas taku

Pasākumu cikla “Īpaši aizsargājamo dabas teritoriju jaunie reindžeri – dabā ar izpratni” pirmajā pasākumā, kas 27.–29. jūnijā notika dabas liegumā “Lubāna mitrājs”, Latvijas jaunie reindžeri no Ķemeru un Gaujas Nacionālajiem parkiem kopā ar lieguma apkārtnē dzīvojošajiem dabas interesentiem izveidojuši klānu dabas taku, kas būs pieejama ikvienam dabas lieguma apmeklētājam.

Taka ir apmēram 4 km gara un iepazīstina dabas lieguma „Lubāna mitrājs” apmeklētājus ar klānu pļavām un tur sastopamo augu, kukaiņu un putnu daudzveidību. Takas sākums ir netālu no Lubāna mitrāja informācijas centra, Ošupes pagastā, Madonas novadā.

“Šo īpašo pasākumu ciklu izlēmām īstenot, lai sekmētu jauniešu izpratni par dabas aizsardzību. Esmu patiesi lepns, ka jauniešiem pasākumā izdevies ne vien gūt jaunas zināšanas par dabu, bet arī aktīvi darboties tajā, izveidojot dabas taku, kuru nākotnē varēs izstaigāt ikviens interesents. Tas ir paliekošs ieguldījums dabas aizsardzības labākai izpratnei. Cerams, ka šis labais darbs kalpos par paraugu un iedvesmas avotu arī citiem jauniešiem un mudinās arī viņus aktīvāk iesaistīties dabas daudzveidības saglabāšanas un izzināšanas pasākumos,” pauž Ķemeru Nacionālā parka fonda valdes priekšsēdētājs Andis Liepa.

Lai izveidotu taku, pasākuma pirmajā dienā jaunieši devās iepazīt klānu pļavas, kukaiņu eksperta Gunta Akmentiņa un zālāju ekspertes Ingas Avotiņas vadībā īpaši pētot teritorijā sastopamās augu un kukaiņu sugas, savukārt Dabas aizsardzības pārvaldes (Pārvaldes) Dabas aizsardzības daļas vadītāja Dagņa Vasiļevska vadībā uzzinot vairāk par klānu aizsardzības un apsaimniekošanas metodēm, kā arī klānos mītošajām putnu sugām.

Pasākuma otrajā un trešajā dienā jaunieši ķērās jau pie praktiskiem takas izveides darbiem – izdomāja takas maršrutu, sakopa un nomarķēja to, kā arī izveidoja informatīvus aprakstus gan par klāniem, gan tur sastopamajiem augiem, kukaiņiem un putniem. Aprakstu pirms takas apmeklējuma ikviens varēs iegūt Lubāna mitrāja informācijas centrā.

Pasākuma laikā jauniešus sagaidīja arī divas aizraujošas tikšanās ar biedrības „Aborieši” pārstāvi Māri Valaini, kurš dalījās gan stāstos par vietējām zvejas tradīcijām, gan veda jauniešus laivu ekspedīcijā uz Vērdes salu. Tās laikā vienā upes posmā kopīgiem spēkiem tika nojaukts arī bebru dambis. Jaunieši varēja piedalīties arī dažādās spēlēs, izveidot savu akmens laikmeta rotu, cept skautu maizītes un skatīties filmas par īpaši aizsargājamām dabas teritorijām.

Kopumā pasākumā piedalījās 31 jaunietis vecumā no 9 līdz 17 gadiem, to organizēja Ķemeru Nacionālā parka fonds (Ķemeru NP fonds) sadarbībā ar Lubāna mitrāja informācijas centru, kā arī Pārvaldes Pierīgas, Vidzemes un Latgales reģionālajām administrācijām. Pasākumu finansiāli atbalstīja Latvijas Vides aizsardzības fonds (LVAF). Finansējums piešķirts LVAF projektā Nr. 1-08/227/2017 „Īpaši aizsargājamo dabas teritoriju jaunie reindžeri – dabā ar izpratni”.

Šis bija tikai pirmais no pasākumiem, kuru Ķemeru NP fonds paredzējis īstenot jaunajiem reindžeriem un apkārtnes jauniešiem, lai popularizētu un stiprinātu jauno reindžeru kustības idejas un, iespējams, iedzīvinātu tās reģionos, piemēram, dabas liegumā “Lubāna mitrājs”, kur patlaban līdzīgas kustības nepastāv. 6.–7. jūlijā līdzīgs pasākums notiks Ziemeļvidzemes biosfēras rezervātā, 1.–3. augustā – Gaujas Nacionālajā parkā (Gaujas NP), savukārt 24.–25. oktobrī – Ķemeru Nacionālajā parkā.

Jauno reindžeru kustība ir starptautiska. Tās aizsākumi meklējami 2002. gadā, kad Eiropas dabas un nacionālo parku jeb Eiroparku federācija izstrādāja tāda paša nosaukuma programmu, kuras galvenais mērķis ir veicināt jauniešu izpratni par dabas aizsardzību un kultūrvēsturisko objektu saudzēšanu.

Latvijā jaunie reindžeri kopš 2004. gada darbojas Gaujas NP, savukārt no 2015. gada – Ķemeru NP. Par kustības aktivitātēm ir atbildīgi Dabas aizsardzības pārvaldes (Pārvaldes) dabas izglītības darba speciālisti, taču nozīmīga ir arī sadarbība ar NVO, tostarp, Ķemeru un Gaujas NP fondiem. Katrā jauno reindžeru grupā ir iesaistījušies ap 10 jaunieši vecumā no 12 līdz 16 gadiem. Darbojoties jauno reindžeru kustībā, jaunieši dodas dabas izpētes ekspedīcijās, teritorijas sakopšanas talkās, kā arī palīdz profesionālo reindžeru (dabas aizsardzības inspektoru) darbā.

KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu

SADAļU ATBALSTA:

 
Ceļojumu un atpūtas piedāvājumi:
Lielā Talka un ekskursija Ungurmuižā! Cēsu TIC
Pievienojies mums Lielajā Talkā un ekskursijā Ungurmuižā! Dosimies ekskursijā, pastaigā un sakopsim Ungurmuižas teritoriju! Piesakies anketā! | Skatīt vairāk
Latvija
Laivojiens pa Gauju 25.maijā Gulbenes novada TIC
25.maijā norisināsies jau otrais aktīvās atpūtas pasākumu cikla “Normāls notikums” posms – laivojiens pa Gauju no Lejasciema līdz Pukstiem. | Skatīt vairāk
Brauc ar skolēniem uz Bauskas novadu! Bauskas TIC
Izzini Bauskas novadu, brauc pavasara ekskursijā kopā ar klasi! | Skatīt vairāk

Par mums / about us | Ētikas kodekss | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2024 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2024 1st-studio.com

 
Total Timed::0.46466398sec.