TŪRISMA BIZNESS | Pētījumi & Statistika

Uzsākts pētījums par sarežģīto vēsturisko mantojumu Latvijā un drūmo tūrismu

Uzsākts pētījums par sarežģīto vēsturisko mantojumu Latvijā un drūmo tūrismu

Latvijas Universitātes Filozofijas un socioloģijas institūtā ir uzsākts starpdisciplinārs pētījums "Sarežģītais vēsturiskais mantojums Latvijā: holokausta tūrisma vietas starp piemiņas kultūru, mūsdienu tūrisma pieprasījumu un piedāvājumu" (saīsinājums – "MemoTours").

Lai arī pasaulē pētnieki jau divdesmit gadus pēta tumšo jeb drūmo tūrismu (dark tourism), pētnieki Latvijā tikai nedaudz ir pievērsušies šīs jomas pētījumiem. Tāpēc projekts ir pirmais lielais pētījums šajā jomā, kas ļauj vietējiem pētniekiem iesaistīties starptautiskā zinātniskā diskusijā par tēmu, kas ir nozīmīga arī vietējai sabiedrībai.

"Ņemot vērā sarežģītos 20. gadsimta vēsturiskos notikumus Latvijā, vēl joprojām sabiedrībā holokausta tēma ir traģisks, jūtīgs un sāpīgs jautājums. Pieaugot starptautiskām tūristu plūsmām, ir novērojama tendence, ka holokausta vietas vēlas apmeklēt arvien vairāk tūristu. Vietējo iedzīvotāju zināšanu trūkums un/ vai nevēlēšanās runāt par šo tēmu, iztrūkstošā komunikācija no valsts un pašvaldību iestādēm, holokausta vietu neiekļaušana informācijas avotos un tūrisma piedāvājumā var radīt iespaidu, ka vietējiem šīs vietas nav nozīmīgas," norāda projekta vadītāja Aija van der Steina.

Pētījuma mērķis ir atklāt mijiedarbību starp atmiņu politiku, holokausta vietām, kolektīvo piemiņas kultūru, tūrisma pieprasījumu un tūrisma produktu piedāvājuma sociālajiem, ētiskajiem un ilgtspējas aspektiem.

Pētījums tiks īstenots dažādās Latvijas vietās, kas saistītas ar tādiem tumšiem pagātnes notikumiem kā holokausts. Tiks pētīts, kā šajās vietās tiek veidota pieminēšanas kultūra, kāds ir šo vietu vēstījums un to simboliskā valoda, kā šīs vietas ir integrētas tūrisma piedāvājumā, kāda ir vietējo un ārvalstu tūristu interese, attieksme un uzvedība šajās vietās, kādas ir vietējo iedzīvotāju atmiņas par šīm vietām un attieksme pret šo vietu izmantošanu tūrismā. Pētījumā uzmanība tiks pievērsta ētikas jautājumiem gan komunicējot par šīm vietām un traģiskajiem notikumiem, gan par šo vietu līdzsvarotu attīstību.

Projekta vadītāja Aija van der Steina atzīmē: "Lai arī gan vietējo, gan ārvalstu tūristu plūsmas patlaban ir apstājušās un varētu šķist, ka mūsu projekta īstenošana patlaban ir apdraudēta, tā nebūt nav. Projekta īstenošanu uzsākām tikai šī gada janvārī un patlaban esam padziļinātās literatūras studiju fāzē un pētījumu metodoloģijas izstrādē. Pētnieku grupu pārstāv pētnieki no dažādām zinātņu nozarēm un apakšnozarēm – vēsture, filozofija, ģeogrāfija, ekonomika, komunikācija, muzeja studijas, sociālantropoloģija, kas nodrošina šāda pētījumā īstenošanā tik ļoti nepieciešamo starpdisciplināro pieeju. Patlaban mācāmies viens no otra, jo vienu un to pašu objektu dažādas zinātņu nozares var pētīt izmantojot atšķirīgas pieejas un metodes".

Pētījums tiks īstenots sadarbībā ar Žaņa Lipkes memoriālu, muzeju "Ebreji Latvijā", Rīgas geto un Latvijas Holokausta muzeju, Bauskas, Daugavpils, Liepājas un citām Latvijas pašvaldībām, kā arī citām ieinteresētajām pusēm.

Projekta aktivitātēm, atklājumiem, pētnieku pārdomām un izaicinājumiem iespējams sekot projekta Facebook lapā MemoTours: www.facebook.com/MemoToursResearch/.

Šo projektu finansē Latvijas Zinātnes padome. "MemoTours" projekta nr. lzp-2019/1- 0241.

KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu

SADAļU ATBALSTA:

 
Kur Tu šogad pavadīsi savu atvaļinājumu?

Latgale

Vidzeme

Zemgale

Kurzeme

Nekur - palikšu mājās!

Ceļojumu un atpūtas piedāvājumi:
Atpūta viesnīcā Meresuu Spa ar pikniku, Na Estravel Latvia
Laipni lūgti apmeklēt Igaunijas kūrortpilsētu Narva-Jõesuu, Narvas upes ietekā. Piedāvājam atpūsties Meresuu Spa & Hotel, kurā valda relaksēta | Skatīt vairāk
Latvija no 49 EUR
Komplekss pasākumu organizēšanai TAKA
Lieliska vieta dažādu sporta un korporatīvo pasākumu, nometņu, treniņu, koncertu, festivālu, baļļu, svētku un citu pasākumu organizēšanai. | Skatīt vairāk
Tūrisma piedāvājums Daugavpilī TAKA
Daugavpils ir pievilcīgs un daudzveidīgs tūrisma galamērķis, kas savus viesus sagaida un iepriecina ar plašu tūrisma piedāvājumu klāstu. | Skatīt vairāk
Lauku muižas romantika Estravel Latvia
Spa atpūta ar nakšņošanu diviem | Skatīt vairāk
no 193 EUR

Par mums / about us | Ētikas kodekss | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2020 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2020 1st-studio.com

 
Total Timed::0.3964262sec.